středa 13. dubna 2016

Střevní parazité a jak se jich zbavit?

Obrázek: Pixabay
Parazity v lidském těle vnímáme jako sci-fi, přitom své domácí mazlíčky odčervujeme naprosto automaticky. Toto téma je celkově poměrně citlivé, protože ne každý umí sám sobě přiznat, že takový problém má. Ostatní si pak o něm mohou myslet, že není čistotný, že nedodržuje hygienu, atd. Pravdou je, že problém parazitů je starý jako lidstvo samo a jen tak nezmizí. Než poběžíte s něčím za lékařem, zkuste se nejdříve zamyslet, jestli problémy, které Vás trápí, nemohou souviset právě s přítomností parazitů v těle...

Příznaky přítomnosti parazitů v těle
- celková slabost, pocit vyčerpání
- nervozita a neklid
- nenasytnost, rozežranost, pocity hladu
- zažívací problémy, plynatost, nadmuté břicho, průjem
- syndrom dráždivého tračníku
- vyhublost
- bledost, tmavé kruhy pod očima
- načervenalé flíčky v očních bělmech, bílé skvrny v obličeji
- svědění análního otvoru (především v noci)
- špatný spánek, časté buzení během noci
- skřípání zuby a slintání ve spánku
- chutě na sladké, sušené potraviny, pečivo, rýži, spálená jídla, špínu (symptom projevující se u dětí)
- chudokrevnost a nedostatek železa
- problémy s kůží - vyrážky, akné, kopřivka, otoky
- bolesti hlavy, rychlý tep, bolest na hrudi
- oslabená imunita, stále se vracející se nachlazení

Jak se parazitů zbavit přírodní cestou?
Lidstvo se historicky zbavovalo parazitů pomocí ricinového oleje a tuto proceduru prováděli dvakrát ročně. Kvůli jedovatosti ricinového oleje se však tato metoda již nepoužívá. Ale existuje velké množství bezpečných bylinek a potravin, které nám dokáží v boji s parazity pomoci.

Prvně je třeba si uvědomit, co se parazitům líbí a takové prostředí jim neposkytovat. Mají rádi hlen a vlhkost, to znamená nejíst zahleňující potraviny. 

 • Vyřaďte mléčné výrobky, sladkosti, pečivo, těstoviny a jiné moučné pečené vařené potraviny
 • Vyhněte se koncentrovaným sladidlům, sušenému ovoci, batátům a vařené rýži
 • Vlašské ořechy jsou také velkou zásobárnou parazitů a proto je raději nekonzumujte nebo alespoň opražte
 • Každé sousto dokonale rozžvýkejte prosliňte
 • Vařené jídlo nikdy nenechávejte do druhého dne
 • Z ovoce si můžete ponechat malé množství citrusových plodů, papáji nebo jablek
 • Vybírejte si potraviny, které parazity odpuzují: červená řepa, zelí, mrkev, česnek, cibule, ředkvičky. Protiparazitické účinky jsou u této zeleniny silnější, pokud jí jíte syrovou.
 • Syrové ovoce a zeleninu dobře omývejte, ideálně nechte 15 minut namočené v roztoku vody a jablečného octa (1 polévková lžíce jablečného octa na 1l vody)
 • Zařaďte hořképálivé kyselé chutě, které se parazitům nelíbí. Z koření zařaďte fenyklhřebíčekkayenský pepř, zázvorkřen, oregáno tymián.
 • Je vhodné zkontrolovat i zdroj pitné vody a v případě potřeby vodu pro konzumaci filtrovat.
 • Vypulírujte domácnost, půjčte si vodní vysavač a vysajte si postelové matrace deky a polštáře, před každým jídlem si myjte ruce.
 • Domácí mazlíčky pravidelně odčervujte a nenechávejte je, aby spali nebo odpočívali ve vaší posteli. 
Pokud se pustíte do očistného programu, je to běh na delší trať. Parazité v našem těle žijí ve více stupních a když zabijeme dospělé jedince, neznamená to že je po problému. V těle stále zůstala zapouzdřená vajíčka v různých stádiích a proto je nutné kůru dodržovat v několika cyklech. Většinou se doporučuje 10 dní režimu a 5 dní volna, opakovat minimálně třikrát, ideálně až devětkrát. Oněch 5 dní volna dává vajíčkům možnost se vylíhnout a zlikvidovat je následně v dalším cyklu. Pokud tyto cykly nedodržíte, mohou se symptomy přítomnosti parazitů ještě zhoršit . Ve dnech "režimu" vyberte co nejvíce z následujících prostředků:

Syrová rýže
Podle starého čínského receptu lze vyhnat střevní parazity konzumací syrové celozrnné rýže. Syrová rýže hluboce čistí střeva a odstraňuje zbytky, které hostí parazity. Terapie syrovou rýží je považována za základní prvek očistné kůry ať už se rozhodnete pro jakékoliv jiné podpůrné potraviny a bylinky, bez rýže nemusí být odparazitování úspěšné. Ačkoli se rýže v syrovém stavu velmi doporučuje, vyhněte se během kůry rýži vařené, ta udržuje ve střevech vlhkost, která se parazitům líbí.
Dávkování: K snídani snězte 1/4 až 1/3 hrnku propláchnuté celozrnné rýže a dokonale rozžvýkejte. Pro lepší stravitelnost rýži přes noc namočte. Další tři hodiny nejezte nic jiného. 

Dýňová semínka
Kromě vysokého množství zinku obsahují dýňová semínka i aminokyselinu cucurbitin, která je pro parazity toxická. Již za dob Hippokrata se dýňová semínka používala k vypuzení tasemnice. Ohledně úpravy dýňových semínek se zdroje různí, někde se doporučuje jíst jádra syrová, někde lehce opražená a někde radí dokonce namáčení v mléce. Při potížích s parazity je však nejvhodnější propláchnutá semínka lehce opražit. Jednak se odstraní případná E.Coli a za druhé je tato varianta chuťově příjemnější. Curcubitin je teplotně stabilní, takže tepelná úprava nemá na protiparazitické účinky dýňových semínek vliv. 
Dávkování: Aby měla semínka účinek, je třeba jich sníst cca 2 gramy na 1 kg tělesné hmotnosti v jedné dávce. Minimálně dvě hodiny před a dvě hodiny po nekonzumujte nic jiného.  

Křemelina
Křemelina je nezpevněná (sypká) hornina, která je tvořena většinou opálovými schránkami rozsivek (jednobuněčné řasy), podle nichž se označuje též jako rozsivková zemina. 
Křemelina má tvar válečků plné malých otvorů. Tyto válečky mají velice silný negativní náboj. Jak se miliony těchto malých válečků pohybují skrze žaludek a trávicí trakt, přitahují a absorbují bakterie, houby, prvoky, viry, pesticidy a zbytky jiných chemických látek, E-Coli a těžké kovy. Tyto toxiny jsou chyceny a vyplaveny ven z těla. Kromě toho jsou i větší paraziti, kteří mohou žít v trávicím ústrojí poškozeni křemelinou a později vyloučeni z organismu. Tím, že je křemelina velmi tvrdá, čistí stěny tenkého a tlustého střeva a zároveň je vyživuje, protože obsahuje 15 přirozeně se vyskytujících minerálů. 
Dávkování: 2 x denně rozmíchejte 1 odměrku křemeliny ve sklenici studené vody. Křemelina by se neměla přidávat do teplé vody, protože se následkem tepla krystaly roztopí a užívání ztratí efekt.

Oregánový olej
Oregánový olej má výjimečné antiseptické vlastnosti. Je velmi aromatický a štiplavý. Působí jako přírodní širokospektrální antibiotikum, které má silné antivirotické protiplísňové účinky, které působí i na bakteriální kmeny, které jsou odolné vůči syntetickým antibiotikům. Je vhodný proti chřipkám, nachlazením, plísním, bolestem svalů, artritidě a prakticky na všechny druhy mikrobů a parazitů včetně spirochét (typ bakterie) Lymské boreliózy. Oregánový olej lze sehnat ve formě kapslí, jako čistý esenciální olej nebo zředěný s jiným nosným olejem. Pokud zvolíte nejpřirozenější variantu - čistý esenciální olej, určitě vybírejte tzv. "food grade" (vhodný ke konzumaci) olej, ideálně v bio kvalitě. Z vlastních zkušeností mohu doporučit esenciální oleje značky NHR, které jsou velmi kvalitní, jen jsou dražší a je třeba je objednat ze zahraničí.
Dávkování: V případě čistého esenciálního oleje užívejte jednu kapku denně - buď ve sklenici vody nebo rozmíchané v 1/2 čajové lžičky olivového oleje (vhodné pro citlivější osoby). U kapslí a zředěných olejů následujte doporučení na obale.

MSM Prášek
MSM je organická a přirozeně se vyskytující forma síry, která se nachází v čerstvých syrových potravinách. V dnešním ovoci a zelenině, které se často pěstují ve sklenících s umělým zavlažováním však není dostatečně zastoupen. MSM se poškozuje i vařením a proto se tato látka našemu tělu nedostává. Mimo jiné pozitivní efekty na kvalitu kůževlasů nehtů má MSM také antiparazitické vlastnosti. MSM způsobí to, že se paraziti nenalepí na výstelku střev a jsou jednoduše vyplaveni z těla ven.
Dávkování: 1/2 čajové lžičky na 45 kg váhy dvakrát denně, zapijte sklenicí vody nebo čerstvé pomerančové šťávy (vitamín C zvyšuje vstřebávání a efektivitu MSM)

Česnek
Česnek je v lidovém léčitelství používán jako účinné antiseptikum antibiotikum. Vyrovnává krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, pročišťuje cévy, působí proti nadýmání, kornatění tepen a mimo jiné i umí ničit parazity ve střevech. Dbejte na kvalitu česneku a snažte se vybírat česnek český, šťavnatý a při konzumaci syrového česneku odstraňujte nazelenalý vnitřek, který je velmi agresivní a těžko stravitelný.
Dávkování: Během dne snězte asi dva stroužky syrového česneku, vždy před jídlem. Pokud je pro Vás česnek příliš silný, zkuste před jeho konzumací vypít sklenici mladého ječmene, který má ochlazující účinek a neutralizuje agresivitu česneku.


Jablečný ocet
Stejně jako česnek i jablečný ocet se vždy v lidovém léčitelství hojně využíval na všechny možné neduhy. Je bohatý na draslík, sodík, fosfor a stopové prvky. Má příznivý vliv na střevní mikroflóru a i přes svou kyselost působí v organismu zásaditě. Používá se jako střevní dezinfekce na různé parazity, pročišťuje organismus, napomáhá pracovávat tuky a můžete ho ve zředěné formě používat k různým oplachům pokožky či vlasů. Opět si dejte práci s výběrem kvalitního jablečného octa a používejte ten, který nebyl pasterizovaný.
Dávkování: Před každým jídlem vypijte sklenici vody s 1 lžičkou jablečného octa. Ocet můžete použít i k "dezinfekci" ovoce a zeleniny - viz výše.  Syrové ovoce a zeleninu nechte 15 minut namočené v roztoku vody a jablečného octa (1 polévková lžíce jablečného octa na 1l vody)


A jaké jsou Vaše tajné tipy pro boj s parazity?


4 komentáře:

 1. Ahoj:) Ráda bych se zeptala, jak je to s luštěninami. Jestli je vhodné je jíst ve dnech režimu a zda vadí pokud jsou uvařeny jeden den a snězené studené až den následující?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Osobně bych luštěniny nejedla a byla spíš na zelenině, ale v malém množství to asi vadit nebude ;)

   Vymazat
 2. Ahoj, zaujala mě křemelina, kterou v článku zmiňuješ, momentálně ale na Tvém e-shopu není dostupná. Bude zase někdy v dohledné době? Případně mohla bys prozradit, kterou značku máš ověřenou? Díky moc a hodně zdaru!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel, křemelinu jsme už doprodali a pokračovat nebudeme (zavřeme celý e-shop), k dispozici je na http://www.e-kremelina.cz/
   Krásný den

   Vymazat

Děkuji za každý komentář :)