čtvrtek 7. dubna 2016

Zasaďte si svůj pomerančovník

Obrázek: Pixabay
Máte rádi čerstvé šťavnaté pomeranče a zároveň se zajímáte o udržitelný rozvoj a podporujete smysluplné projekty? Pak čtěte dále.

Jestli vysílají v televizi nějaký pořad, na který koukám pravidelně a ráda, je to určitě Deutsche-Welle. Před nedávnem tam běžela reportáž, která mě hned upoutala. Byla o tom, že španělským pěstitelům pomerančů se kvůli levným pomerančům z Maroka nevyplatí sady udržovat a krásné pomerančové háje napříč celým Španělskem jsou opuštěné. Skupinka nadšenců tedy přišla s projektem, jak sady znovu využívat. Zjistili, že možností, jak konkurovat levnějším pomerančům, je pěstovat ovoce v bio kvalitě, protože poptávka po bioprodukci neustále roste. A aby nemuseli nabízet do supermarketů a velkých obchodů, soustředí se na kontakt s koncovým zákazníkem, což je velmi milé. 
VIDEO v originále ZDE.
Stránky projektu Naranjas del Carmen ZDE.


80 kg pomerančů ročně
Přesně to je množství pomerančů, které za rok za účast v programu dostanete. Sezóna pomerančů začíná v lednu a končí v dubnu květnu. Pokud nejste schopní tolik pomerančů sníst (odšťavnit), je možné zbývající kilogramy vyměnit za mandarinky (listopad-prosinec) a nebo převést do dalšího roku. 

Cena za účast v programu
První rok zaplatíte 80 EUR za zasazení nového stromu. Svému stromu můžete dát i jméno. 
Každý následující rok platíte 36 EUR za to, že se Vám o stromek pěkně postarají bez použití postřiků. 
Z programu můžete samozřejmě kdykoliv vystoupit. 


Dodání pomerančů domů
Svých 80 kg pomerančů, na které máte ročně nárok si můžete rozdělit do kolika dodávek chcete. Avšak z hlediska nákladů na dopravu by nebylo ekonomické si nechat posílat dávku každý týden.
Cena za dodání do ČR:  10 kg balík...25 EUR
                                        15 kg balík...30 EUR
                                        20 kg balík...30 EUR
                                        30 kg balík...35 EUR


Vyplatí se to?
Pomineme-li první rok, kdy platíte částku vyšší,  zaplatíte za 80 kg pomerančů v biokvalitě 36 EUR. Při čtyřech dodávkách po 20 kg bude dopravné dělat celkem 120 EUR. Se vším všudy tedy 156 EUR, což vychází cca na 55,- Kč/kg. Při objednávání biopomerančů v rámci bedýnek v ČR platíte cca 89,- Kč/kg. Takže ano, vyplatí se to. Navíc víte, že pomeranče dozrávaly na sluníčku, nebyly nikde skladovány a po utržení putují rovnou k Vám!

Do programu se můžete přihlásit ZDE.

P.S. Vím, že je začátek dubna a že jdu možná s křížkem po funuse, ale když se rozhodnete do toho jít nyní, ještě jsou prý schopni část (nebo celých 80 kg) dodat a zbytek převést na mandarinky nebo na příští rok ;)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za každý komentář :)