středa 9. listopadu 2016

Oil pulling

Obrázek: Pixabay
Oil pulling je prastarý ajurvédský způsob, jak udržovat čistou ústní dutinu. Pokud máte po ránu volných dvacet minut, určitě to zkuste. Nelekejte se toho času, během této doby můžete udělat spoustu jiných činností - nachystat si věci do práce, poklidit v kuchyni,... Uteče to jako voda. A po nějaké době už si bez tohoto rituálu nebudete umět ráno představit, opravdu. 

Tato metoda pracuje s faktem, že bakterie a viry, které se v ústech vyskytují, jsou obaleny lipidovou vrstvou. A protože oleje a tuky na sebe působí jako magnet, "kloktání" nebo převalování oleje v ústech po ránu natáhne do oleje všechny bakterie obalené v této lipidové vrstvě. Po vyplivnutí oleje bude Vaše ústní dutina vyčištěná lépe, než kdybyste použili zubní kartáček a pastu.

Benefity oil pullingu

Každodenní převalování oleje v ústech by Vám mělo zaručit:
 • snížení plaku v ústech
 • pevnější sklovinu
 • bělejší zuby
 • zdravé dásně
 • snížení zápachu z úst
 • vyšší obranyschopnost organismu
 • zmírnění akné a ekzému
 • vyrovnání hladiny hormonů
 • snížení bolestí hlavy a migrén

Jak na to?

Používejte kvalitní za studena lisovaný rostlinný olej - podle ajurvédy je nejvhodnější sezamový, ale lidé často používají kokosový, protože je příjemnější a účinky má podobné a údajně i lépe bělí zuby. 

Ihned po probuzení naberte asi lžičku až lžíci zvoleného oleje a dvacet minut převalujte v ústech a různě protahujte mezi zuby. Před oil pullingem je důležité nic nejíst ani nepít, protože byste spolkli nahromaděné bakterie. 
Po uplynutí dvaceti minut olej plný bakterií vyplivněte - pozor ne do umyvadla ani záchodu (velké množství oleje ucpává trubky), ale do odpadkového koše. Po vyplivnutí si pořádně vykloktejte slanou teplou vodou, která bezpečně odvede zbytky toxinů, které v ústech ještě zůstaly.

POZOR! Olej nikdy nepolykejte, obsahuje spoustu bakterií!

Pokud pro Vás bude nepředstavitelné udržet olej 20 minut v ústech, můžete v případě potřeby vyplivnout a nabrat si olej nový. Po čase si ale zvyknete a uvidíte, že to není žádný problém :) 


8 komentářů:

 1. Známe, děláme :-) Spíš mám období, kdy jo, na jaře, na podzim. A při bolení nebo škrábání v krku nebo začínající rýmě to pomáhá zázračně. Sezamový olej je pro mě top, nemusím slunečnicový. Kdysi jsem četla, že se tím léčili v Rusku. Děkuji za připomenutí, začíná mi tedy období ranního olejového pullingu (nejdřív jsem četla puding :-D )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No olejový pudink by nebyl nic moc :D Ale ono se to moc přeložit nedá, tak jsem to nechala pod anglickým názvem :)
   Ano, na zbavování se virů je to super záležitost :)
   Krásný den a oil pullingu zdar!

   Vymazat
 2. Dělám již asi rok s kokosovým olejem. Před tím si ještě "oškrábu" lžičkou jazyk, četla jsem to v nějaké knize, už nevím kde, že na Východě se takto jazyk čistí běžně. Je to super, mám opravdu pocit, že to pomáhá. Akorát mi nedávno zjistili v krku zlatého stafylokoka, tak nevím, jestli jsem si moc nevyčistila i běžnou ústní flóru, která by třeba jinak stafylokoka "zachytila"...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tou lžičkou je to zajimavé, to jsem ještě nečetla... Osobně si myslím, že bez oil pullingu by byla stafylokoková infekce horší ;)

   Vymazat
 3. Výplach oleji má pěkný český název "mlgání". MUDr.Karach jí úspěšně léčil v 80.letech v Rusku všechny nemoci, prý úspěšně. Ale doporučoval mlgat 3x/d, nejideálnější je těch 20min, vždy před každým jídlem a podle zdravotního stavu.U nás tuhle metodu doporučuje např. i MUDr. Strnadelová (zabývá se celostní medicínou). Bakterie v ústech si tím rozhodně nevytlučete, protože se tam sice stahují ty z vnějšího prostředí, ale primárně ty z našeho vlastního organismu. Já vyplachuju poctivě 3 měs, musím říct, že se mi zlepšily dásně, mám víc energie-nejsem tak unavená a zlepšila se mi pleť i ekzém. Ale já lžičku na jazyk používám až k dočištění jazyka po vyplyvnutí. Tak tolik asi moje zkušenost a Google:) Lenka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mlgání" je opravdu hezký výraz :D Asi už jsem to i někde četla, ale nevěděla jsem, že je to oficiální název, myslela jsem, že je to jen slang osoby, která článek psala :)
   Moc díky za sdílení zkušenosti:) Ano, na dásně je to až skoro zázrak... Také teď po vyplivnutí ještě vyčistím jazyk škrabkou a je to opravdu lepší :)

   Vymazat
 4. Dobrý den, to mě zaujalo a ráda bych "mlgání" vyzkoušela :) chci se jenom zeptat, jestli si potom ještě čistíte zuby kartáčkem a pastou? Díky, Veronika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nene, není potřeba, jen setřu jazyk škrabkou a vykloktám slanou vodou ;)

   Vymazat

Děkuji za každý komentář :)